Торене картофи
Картофен посев с добив от 3т/дка може да използва през вегетацията си следните торове (в килограма чисто вещество):
15 кг N (азот)
6 кг P2O5 или 2.64 кг P (фосфор)
35 кг K2O или 29.16 кг K (калий)
9 кг CaO (калций)
3 кг MgO (магнезий)
АЗОТ
Количеството Азот давано на картофен посев варира от 10 до 20 кг/дка. Графиката показва отражението на слабо, средно и високо торене с Азот:
фиг. 1
Слабо торене
Когато количеството Азот е ниско, развитието на хабитуса е недостатъчно за добра фотосинтеза. В последствие добива е слаб. Такъв посев узрява прекалено рано, за да достигне висока продуктивност.
Прекомерно торене
Торене с големи количества Азот стимулира растежа на хабитуса, забавя клубенообразуването и забавя узряването на посева. При силно торене растението е буйно, развитието на клубените е забавено, броя на клубените е висок и добива е висок, ако достигне пълна зрялост. Посев с прекомерно торене с Азот е рискован заради дългото време нужно да се достигне зрялост.
Прекомерно торене с Азот и забавяне на зрялостта може да причини ниско съдържание на сухо вещество, висока захарност и високо съдържание на протеини и нитрати. Прибиране на реколтата преди пълното й узряване е податлива на механияни повреди и се съхранява трудно.
фиг. 2
Умерено торене
Посев с умерено торене, показан в примера, дава най-висок добив при прибиране на реколтата от края на Юли до средата на Август.Такъв тип посев се смята за най-сигурен, понеже узрява сравнително рано и дава висок добив. Посеви с прекомерно торене с Азот са по-податливи на вторичен растеж и вирусни болести.
Разделно торене
Тори се с Азот малко преди или със засаждането. Разделното торене може да е по-добро при леки (песъкливи) почви и при риск от наводняване, или ако използването на голямо количество тор в близост до семената може да причини изгаряне. Най-общо второто наторяване трябва да е не по-късно от 3 седмици след поникването.